Beskidzki weekend w Bielsku

Jeżeli wybierasz się na długo wyczekiwany weekend do Bielska-Białej, warto zarezerwować sporo czasu na zwiedzanie miasta. Niezależnie od pory roku, w której zamierzasz odwiedzić to miejsce, Bielsko-Biała może zachwycić Cię swoim urokiem. Zabierz ze sobą plecak i wygodne buty. Przyda się też aparat, by wspomnienia z weekendu zostały z Tobą na dłużej.

Gdzie spać?

Bielsko-Biała jest znaną miejscowością turystyczną, baza noclegowa jest więc bardzo ciekawa i rozbudowana [wejdź na: meteor-turystyka.pl]. Składają się na nią hotele (również czterogwiazdkowe), pensjonaty, kwatery prywatne i schroniska górskie. W zależności od swoich preferencji, na pewno znajdziesz nocleg, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Kilka słów o Bielsku-Białej

Jest to niewielkie miasto położone w województwie śląskim. Usytuowane jest wokół Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Gwarantuje to zwiedzającym przepiękne widoki. Miasto znane jest z bardzo rozwiniętego przemysłu – wszędzie można ujrzeć duże fabryki i hale produkcyjne, co jest charakterystycznym elementem krajobrazu. Warto wiedzieć, że Bielsko-Biała jest miastem, w którym krzyżują się 3 kultury wyznaniowe: katolicka, ewangelicka oraz żydowska. Będziesz miał okazję poczuć to podczas zwiedzania miasta.

Co warto zobaczyć?

Wędrówkę zacznij od placu Bolesława Chrobrego. Przy nim znajduje się jedna z najważniejszych budowli Bielska-Białej. Mowa o Zamku Książąt Sułkowskich, który pochodzi z XIV wieku. W środku znajduje się Muzeum Bielska-Białej. Warto je odwiedzić, by dowiedzieć się więcej na temat historii miasta. Będąc na placu Chrobrego wejdź też do znajdującego się w nim banku. Dlaczego? Z jego wnętrza zobaczysz niezwykły witraż – jest to jedno z największych niesakralnych dzieł tego typu w Europie. Nieco wyżej nad placem Chrobrego znajduje się rynek, a na nim pomnik św. Jana Nepomucena. Idąc prosto w górę dojdziesz do tarasu widokowego, z którego widać piękny krajobraz górski oraz zabytkową katedrę św. Mikołaja liczącą sobie niemal 600 lat. Następnie warto udać się pod pomnik Marcina Lutra – jest to jedyny pomnik tego reformatora w Polsce. Kiedy przekroczymy rzekę Białą, udajmy się pod bielski ratusz, gdyż budynek ten robi niesamowite wrażenie na turystach. Możesz też spróbować znaleźć pomniki najpopularniejszych postaci związanych z Bielskiem-Białą – Reksia oraz Bolka i Lolka. Zajrzyj też do Muzeum Techniki i Włókiennictwa oraz Domu Tkacza – symbole rozwiniętego w Bielsku przemysłu. Kiedy zwiedzisz już obowiązkowe punkty wycieczki, warto, abyś na chwilę … się zgubił. Dlaczego? Bielsko-Biała jest bardzo malowniczym miastem. Wąskie brukowane uliczki robią duże wrażenie. Znajdują się przy nich ciekawe neorenesansowe i neobarokowe wille. Możesz też spotkać na swojej drodze stare fabryki lub opuszczone i nieco zaniedbane cmentarze, które z pewnością Cię zachwycą. Oprócz tego musisz pamiętać, że Bielsko-Biała jest doskonałą bazą wypadową do wszelkich górskich wycieczek. Jeżeli tylko starczy Ci czasu spróbuj zdobyć któryś z wielu szczytów, by ujrzeć zapierające dech w piersiach widoki i panoramę miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *