Brenna – informacje ogólne

Brenna to nieduża miejscowość na Śląsku Cieszyńskim, położona nad rzeką Brennicą. Składa się ona z kilku przysiółków i osiedli, w tym położonych nad tą samą rzeką Spalonej, Centrum i Bukowej, oraz Hołcyny i Leśnicy, które znajdują się w dolinach potoków o tych samych nazwach. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej z języka starosłowiańskiego, od przymiotnika, który oznaczał coś błotnistego lub gliniastego. W tej chwili miejscowość utrzymuje się głównie dzięki turystyce, ale także rolnictwie, handlu i przemyśle. Działają tutaj między innymi kamieniołomy, w których pozyskuje się piaskowiec godulski, oraz tartak. Rolnictwo raczej już powoli zanika, z powodu niskiej opłacalności.

Wioska przekształca się coraz bardziej w wieś letniskową. Jej baza noclegowa [] to prawie 3 tysiące łóżek, co stanowi połowę liczby jej mieszkańców. Turyści mogą tutaj z łatwością znaleźć noclegi.

Brenna to także miejsce, w którym nie brakuje atrakcji. Zdecydowanie warto się wybrać do tutejszej stadniny koni. Zimą dużą popularnością cieszą się oczywiście wyciągi narciarskie. Latem wielu przyjezdnych odwiedza przystań kajakową mieszczącą się przy zalewie na potoku Leśnica. Oprócz tego wybudowano tutaj również halę sportową. W sezonie wakacyjnym działa również kino letnie – w Amfiteatrze Brenna. Historia wioski zaczyna się na przełomie XV i XVI wieku. Wtedy to książę cieszyński założył hutę szkła, którą opalano drewnem ze znajdujących się nieopodal lasów. W 1621 roku była to już wieś książęca, która posiadała folwark z hutą szkła.

Nie brakowało tutaj także pasterzy – ich działalność rozpoczęła się za sprawą tak zwanych „wałachów” czyli wędrownych pasterzy wołoskich. Oni około XVI wieku pojawili się, przyprowadzając ze sobą stada owiec i kóz. Jako, że górzysty teren i nieurodzajna gleba nie pozwalały na uprawianie czegokolwiek, rozwinął się w tym miejscu głównie tryb gospodarowania zapoczątkowany przez przybyszy. Owce i kozy stanowiły źródło mleka, sera, mięsa oraz wełny, zaś tutejsze tereny nieprzyjazne rolnictwu, wyjątkowo sprzyjały wypasaniu zwierząt. Czasy najbardziej dynamicznego rozwoju dla wsi nastąpiły dopiero po wojnie. Między innymi wtedy przeprowadzono jej elektryfikację. Niedługo potem, w 1972 roku utworzono również gminę Brenna. Dziś jest to jedna z miejscowości Beskidu Śląskiego, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *