Bystrzyca Kłodzka – miejsce górskiej historii

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych obszarów Polski, który corocznie jest odwiedzany przez tysiące, a nawet miliony turystów. Każdemu zwiedzającemu, zapada w sercach niezwykły urok i klimat województwa dolnośląskiego. Goście ukochali przede wszystkim magiczne, a zarazem tajemnicze Sudety, z malowniczym Karkonoskim Parkiem Narodowym.

Prawdziwe serce Dolnego Śląska stanowi Kotlina Kłodzka. To właśnie tutaj znajduje się Bystrzyca Kłodzka. To niewielkie miasteczko, ciche, spokojne, ale bardzo atrakcyjne, które idealnie sprawdzi się nie tylko na krótki, weekendowy wyjazd poza miasto, ale także dłuższe wakacje z rodziną lub drugą połówką serca.
Jest miejscem, w którym historia żyje na każdym kroku. Większość z nas nie wie pewnie, jakie zabytki tutaj znajdziemy. Nie oczekujemy fajerwerków, imponujących obiektów historycznych, które na stałe zapisały się na kartach historii. W Bystrzycy czekają na nas urokliwe kamienice mieszkalne, pozostałości dawnych średniowiecznych fortyfikacji, urokliwy i klimatyczny Rynek z okazałym ratuszem, a także liczne pomniki.

Jedną z atrakcji miasteczka jest zabytkowy pręgierz, który mierzy, aż 350 metrów. Pierwotnie obiekt znajdował się na Dużym Runku, jednak w 1813 przeniesiono go na Mniejszy, gdzie znajduje się po dzień dzisiejszy. Obecny Słup Hańby został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku, początkowo jako drewniana konstrukcja. W przeszłości wielokrotnie wykonywano przy nim strasznie nie przyjemne chłosty.

Kotlina Kłodzka słynie także z urokliwych zamków i pałacyków. Jednym z nich jest Zamek Leśna w Szczytnika. To doskonały cel wycieczki rowerowej, które pokonanie nie zajmie nam wiele, a towarzyszące widoki z pewnością zrekompensują wszelki wysiłek. Ów zamek z XVII wieku został wzniesiony na wzgórzu Szczytnik, którego wysokość wynosi niespełna 600 metrów nad poziomem morza. Zamek jest przedstawicielem stylu neogotyckiego, a został wzniesiony na wzór średniowiecznych budowli obronnych. Co ciekawe na Szczytnik można wjechać również samochodem.

Propozycja z noclegami jest jedną z lepiej rozwiniętych w Bystrzycy Kłodzkiej i gwarantuje gościom komfortowy wypoczynek za stosunkowo niewielką cenę (wyszukane: ). Turyści szczególnie upodobali sobie klimatyczne pensjonaty, zlokalizowane w odrestaurowanych kamienicach, w których wciąż można poczuć ten magiczny królewski klimat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *