Co można robić w Rowach nad morzem?

Rowy znajdują się pomiędzy Ustką a Łebą w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość jest znana większości Polaków, choć swoje miano wsi letniskowej zyskała dopiero stosunkowo niedawno. Kiedyś była to wioska rybacka. Obecnie ważnym źródłem dochodu mieszkańców stała się turystyka. Dzięki temu turyści znajdą tu dobre oferty noclegowe z bonusami (Rowy – baza meteor), takimi jak doskonała gastronomia i liczne rozrywki.

Rowy oferują szereg rozrywek oraz wciąż są pozbawione wad wielkich kurortów. Tutaj możemy liczyć na ciszę i spokój, możliwość spędzania czasu na łonie natury oraz odpoczynek od zgiełku i hałasu. Bliskie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego oraz lasów sosnowych wytworzyło tu niezwykle zdrowy mikroklimat dzięki któremu każdy poczuje się lepiej. Możemy tu przemierzać liczne ścieżki rowerowe i spacerować po lasach oraz oczywiście spędzać dni na plaży.

Wyznaczono tu aż dwa kąpieliska: Rowy Wschód i Rowy Zachód. Wschodnia plaża jest mniejsza, ma tylko jedno wejście i obejmuje 200 metrów linii brzegowej. Plaża zachodnia jest dwa razy dłuższa oraz posiada aż cztery wejścia. Rowy są również dobrym kompromisem dla tych, którzy nie wiedzą czy wolą jechać na wakacje nad morze, czy też nad jezioro – tutaj mamy dostęp do jednego i do drugiego. W miejscowości znajduje się urokliwe jezioro Gardno, które przyciąga wędkarzy oraz miłośników sportów wodnych, głównie windsurfingu oraz żeglarstwa. Nieopodal jeziora zaś znajduje się bardzo ciekawy zabytek – pozostałości dawnej rezydencji rycerskiej.

Znajduje się tu także dawne wzgórze cmentarne, na którym chowano nie tylko mieszkańców, ale także poległych marynarzy z rozbitych statków. Według kroniki kościelnej w latach 1796-1936 rozbiło się ich tu około 25. Bardzo interesujący jest również tutejszy neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Znajduje się on już w rejestrze konserwatorskim. Wybudowano go z ciosanego kamienia granitowego w latach 1844-1849. Możemy tu również podziwiać piękne wybrzeże klifowe (na wschód od wioski) oraz ruchome wydmy należące do Słowińskiego Parku Narodowego (na zachód od wsi – więcej wikipedia). Zachodnia część miejscowości należy także do obszaru chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”, co świadczy o unikalnym charakterze tego miejsca.

One thought on “Co można robić w Rowach nad morzem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *