Łódzka „Manufaktura”

Łódź nie ma może tak bogatej historii jak inne wielkie miasta w Polsce, ale nie znaczy to, że nie można zobaczyć tu ciekawych budynków. Świadczą one przede wszystkim o bardzo szybkim rozwoju Łodzi, spowodowanym rozwojem przemysłu, który przyciągnął tu do pracy przedstawicieli wielu kultur i mniejszości narodowych. Dzisiaj wiele ze starych fabryk i szwalni znalazło nowe zastosowania. Mieszczą się w nich sale koncertowe, galerie handlowe, a także hotele. Noclegi Łódź oferuje jednak także w innych obiektach – hotelach, które powstały w ostatnich latach, czy w motelach i pokojach gościnnych rozsianych po całym mieście (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,lodz,0.html). Najsłynniejszym chyba obecnie w całej Łodzi obiektem jest tutejsza Manufaktura. Mieści się ona przy ulicy ogrodowej, w dawnych zakładach Izraela Poznańskiego.

Na cały kompleks składa się kilka osobnych budynków, z których każdy miał niepowtarzalny styl tamtej epoki. Zabytkowa jest tu m. in. kuta brama wraz z ogrodzeniem. Cały kompleks przeszedł rewitalizację i obecnie na jego terenie mieści się centrum rozrywkowo-kulturalno-handlowe Manufaktura. Można tu nie tylko skorzystać z oferty sklepów, ale także wziąć udział w którejś z organizowanych na miejscu imprez kulturalnych. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o samym budynku jak i o jego dawnych właścicielach, to powinien się wybrać do Muzeum Fabryki na ulicy Drewnowskiej. Tam można zobaczyć ekspozycje opowiadające o rozwoju zakładów Poznańskich, technikach produkcji i dalszych losach wytworzonych tu materiałów.

Innym ciekawym budynkiem o przemysłowej historii jest Biała Fabryka Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej. Zbudowana na planie litery „C”, z centralnym dziedzińcem, gdzie znajdowała się parowa maszyna, odpowiedzialna za pracę całej fabryki. Dzisiaj w swoich wnętrzach mieści Centralne Muzeum Włókiennictwa, a na tyłach fabryki znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Można tam zobaczyć drewniany kościół, domki tkaczy oraz podmiejską willę letniskową, którą specjalnie przeniesiono w te miejsce z innej części Łodzi. Całość stanęła w okolicy wystylizowanej na dawne miasto, z lampami, studniami oraz dawnymi tablicami z nazwami ulic. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty związane z całym procesem produkcyjnym – od zebrania i przetransportowania surowca do jego wytworzenia i magazynowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *