Pałac Lubomirskich w Rzeszowie

Rzeszów to niekwestionowana stolica województwa podkarpackiego. Jak na każdą stolicę przystało, tak i to miasto ma swój pałac. Lubomirscy – ród obecny na kartach polskiej historii od X wieku, zapisał się w sposób niezwykły w historii Rzeszowa. Miejscowość zawdzięcza im swoje najważniejsze zabytki – zamek i pałac. I o ile o zamku wszyscy piszą, robią na jego tle fotografie, o tyle warto pamiętać także o późnobarokowej letniej rezydencji z elementami rokoko. Historia budynku sięga XVIII wieku, przy czym największa rozbudowa nastąpiła za czasów Hieronima Augusta Lubomirskiego. Letnia rezydencja stała się ówcześnie modną Maison de plaisance, czyli niedużym, reprezentacyjnym budynkiem przeznaczonym do tego, aby dawał okresowo noclegi właścicielom oraz ich gościom. Właściciel pałacyku zadecydował, aby w jego otoczeniu zaprojektowano wielki ogród. Projektanci do życzenia gospodarza podeszli bardzo rzeczowo, umieszczając na terenie oranżerię, zwierzyniec, a także altanę wybudowaną w stylu chińskim. Przez lata letnia baza noclegowa Lubomirskich słynęła wśród ludzi jako miejsce ekskluzywne oraz niezwykle zadbane. Niestety Franciszek Grzegorz Lubomirski sprzedał Rzeszów Austriakom, a sam przeniósł się z rodziną do dzielnicy w Stalowej Woli – Rozwadowa. W ten sposób pałac będący w posiadaniu Lubomirskich stał się własnością innych ludzi.

Z początkiem dwudziestego wieku budynek należał do Kostheimów i Nieciów, a następnie został on wydzierżawiony instytucjom publicznym. W okresie międzywojennym, pomiędzy rokiem 1936 a 1937, pałacyk stał się bazą dowództwa 10. Brygady Kawalerii pułkownika Stanisława Maczka. Po latach wojny, wraz z utworzeniem Uniwersytetu Rzeszowskiego, nieruchomość przekazano najpierw w ręce Instytutu Muzyki, a potem Katedrze Informatyki i Uniwersyteckiemu Centrum Nauki Języków Obcych. Po latach sądowych sporów, w 2013 roku, rodzina Nieciów wygrała batalię o odzyskanie swojej własności. Właściciele wystawili nieruchomość na sprzedaż, a prawo własności przeszło na Okręgową Izbę Lekarską w Rzeszowie.

Zabytkowa rezydencja jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej Szlacheckiej to piękny budynek świadczący o wielkości rodu. Co prawda, nie jest on udostępniony do zwiedzania, jednakże wystarczy rzut oka na późnobarokowe fasady, aby poczuć się jak w czasach wielkich rodów szlacheckich.

Warto przyjechać do Rzeszowa na kilka dni i zwiedzić to miasto. Czeka tutaj doskonale przygotowana baza noclegowa (Rzeszów – ) w postaci dostępnych hoteli, hosteli i pensjonatów. Nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *