Zaniemyśl – Wielkopolska na wakacje

Zaniemyśl to piękna miejscowość, dawniej będąca miastem, która mocno podkreśliła swoją obecność w historii Polski. Znajduje się w województwie wielkopolskim. Pamiętana jest przede wszystkim z czasów powstania wielkopolskiego, kiedy jej mieszkańcy brali czynny udział w walkach. Na ich cześć postawiony został Pomnik Powstańców Wielkopolski, który do dziś zdobi centralną część miejscowości.

Główne walory Zaniemyśla to przede wszystkim bogactwo historyczne i kulturowe. Kiedyś, gdy było to jeszcze miasto na zabytkowym rynku odbywały się liczne jarmarki i festyny regionalne. Miejscowość rozsławił słynny podróżnik oraz mecenas sztuki i kultury – hrabia Edward Raczyński. Na jego cześć zostało nazwane pobliskie jezioro, które jest tu obecnie główną atrakcją turystyczną. Jezioro Raczyńskiego, a właściwie „Wyspa Edwarda”, która znajduje się na jego terenie co roku przyciągają wielu turystów i pasjonatów historii. Za czasów hrabiego Raczyńskiego, czyli na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku odbywały się tu liczne przyjęcia, na których nie brakowało atrakcji. Pokazy sztucznych ogni oraz słynne „Bitwy Morskie” do dziś zachowały się w regionalnej kulturze i tradycji. Co roku w lipcu odbywają się tu zabawy i uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Nadal organizowane są „Bitwy Morskie”- okazja do niepowtarzalnej zabawy i nietypowego spędzenia czasu zarówno dla dzieci i dorosłych. W tym czasie, dla uświetnienia tych momentów, odbywają się też liczne koncerty artystyczne, które przyciągają tłumy.

Baza noclegowa jest tutaj dość rozbudowana, jednak w sezonie noclegi w Zaniemyślu przeżywają istne oblężenie i lepiej wcześniej pomyśleć o zapewnieniu sobie komfortowego wypoczynku. Jest to możliwe przede wszystkim w ośrodku szkoleniowo-noclegowym na „Wyspie Edwarda”. Dopływa się tutaj promem, co daje jeszcze więcej pozytywnych wrażeń. Gospodarze są wyjątkowo uprzejmi, dzięki czemu pobyt jest wyjątkowo komfortowy.

Kiedy znudzą Cię już zabawy nad wodą, przejdź się ulicami Zaniemyśla. Zabytkowe uliczki, wspomniany wcześniej Pomnik Powstańców Wielkopolskich a także pomnik zasłużonego dla Polski pisarza z czasów romantyzmu Ryszarda W. Berwińskiego wprowadzą Cię w historyczne czasy świetności dawnego jeszcze miasta. Zajrzeć warto też do neogotyckiego kościoła św. Wawrzyńca oraz do zbudowanego trochę później, bo pod koniec dziewiętnastego wieku kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP. Podczas zaborów został tu utworzony zakon sióstr służebniczek Maryi, który teraz pełni dla nich rolę domu dla emerytowanych członkiń bractwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *